Czym jest ładowarka AC?
Ładowarka AC to najpopularniejszy i podstawowy typ urządzenia do ładowania pojazdów elektrycznych (EV) i hybryd plug-in (PHEV). Dostarcza ona do samochodu prąd przemienny (AC – Alternating Current), czyli dokładnie taki, jaki płynie w domowych i biurowych gniazdkach. Kluczowe jest zrozumienie, że sama ładowarka AC nie ładuje bezpośrednio akumulatora – jej zadaniem jest bezpieczne dostarczenie energii do pojazdu. Dopiero wewnętrzna ładowarka pokładowa samochodu (OBC – On-Board Charger) przekształca ten prąd przemienny w prąd stały (DC), którym można naładować baterię.
Z tego powodu, maksymalna moc i szybkość ładowania prądem AC jest zawsze ograniczona przez najsłabsze ogniwo, którym najczęściej jest właśnie ładowarka pokładowa w aucie. Urządzenia te oferują moce od 3,7 kW (wolne ładowanie) aż do 22 kW (półszybkie). W kontekście flotowym, najczęściej spotykanymi urządzeniami AC są naścienne stacje ładowania, czyli tzw. wallboxy. Stanowią one fundament firmowej infrastruktury ładowania, idealnie nadając się do instalacji w siedzibie firmy, na parkingach pracowniczych oraz w domach kierowców.
Ładowarki AC są relatywnie tanie w zakupie i instalacji w porównaniu do znacznie mocniejszych stacji DC. Doskonale sprawdzają się w modelu tzw. ładowania docelowego, gdzie pojazdy są podłączane do prądu na wiele godzin, na przykład na całą noc w bazie firmy lub na czas dnia pracy. Dla osoby zarządzającej flotą, budowa ekosystemu opartego o ładowarki AC to najbardziej efektywny kosztowo sposób na zapewnienie, że pojazdy elektryczne każdego ranka będą w pełni naładowane i gotowe do wykonywania swoich zadań.
Nie trać czasu na zarządzanie flotą. Zleć to ekspertom - zapytaj o szczegóły.