Optymalne ogumienie – najkrótsza droga do redukcji kosztów

W dobie rosnących cen paliwa i kosztów obsługi pojazdów, firmy sektora transportu dalekobieżnego stoją przed trudnym zadaniem. Właściciele flot ciężarowych dążą do tego, aby przejazd był jak najbardziej opłacalny z punktu widzenia relacji kosztów i zysków. Dążenia te powodowane są przede wszystkim rosnącą świadomością oszczędności. Jednocześnie, w obliczu rosnącej ekologicznej odpowiedzialności biznesu, floty choćby ze względów wizerunkowych pragną podążać za wszechobecnym trendem eko.

opony-bridgestone-ciezaroweCoraz częściej właściciele flot pojazdów traktują opony nie tylko jako produkt, lecz także element działalności, mający realny wpływ na ich wynik finansowy. Nie ulega wątpliwości, że największe wydatki, jakie ponoszą firmy flotowe, to te związane z kosztami paliwa. Szacuje się, że stanowią one nawet 30% wszystkich kosztów związanych z obsługą flot. Na efektywność paliwową pojazdu wpływa wiele czynników. Najważniejsze z nich stanowią siły oporu, a na te bezpośredni wpływ mają opony. W zależności od sytuacji i warunków eksploatacji około 20–50% zużywanego paliwa zależy od oporu toczenia, czyli od siły wymaganej do obrotu opony. Stojąc wobec takich wydatków, operatorzy flotowi odczuwają presję obniżania kosztów operacyjnych w przeliczeniu na kilometr, poprawy wyników, wydajności i czasu sprawności maszyn.

W odpowiedzi na potrzeby świadomych oszczędności menadżerów flot ciężarowych, powstał program Total Tyre Care. Obejmuje on pakiet kompleksowych działań gospodarowania oponami, pozwalających na wydłużenie cyklu eksploatacji ogumienia. W celu zwiększenia wydajności programu, w tym roku powiększył się także asortyment paliwooszczędnych opon Bridgestone Ecopia H-Steer 001 oraz H-Drive 001, przeznaczonych do transportu autostradowego. W nowej linii produktów udało się znacznie obniżyć opór, jaki stawia opona podczas obrotu. Zmiana ta widoczna jest w 5-cio procentowej redukcji spalania paliwa w stosunku do poprzednich modeli tej serii. Większy wybór wysokowydajnych opon przeznaczonych na oś prowadzącą, napędową i naczepową, pozwoli na większą adaptację paliwooszczędnych rozwiązań wśród firm flotowych. W czasach, kiedy oszczędności szuka się już nie tylko przy samym zakupie, a w całym cyklu użytkowania, wydłużony czas życia opony może być ważnym czynnikiem podczas podejmowania strategicznych decyzji w firmie.

Transport regionalny stanowi około 42% całego rynku opon. Swoim zakresem obejmuje zarówno transport autostradowy, jak i lekki transport drogowy i terenowy. Te z kolei poszerzają zakres warunków, w jakich użytkowane są opony – począwszy od standardowych samochodów ciężarowych i dostawczych, na specjalistycznych pojazdach kończąc. Wyraźnie wskazuje to na dynamiczny wzrost popytu na rynku transportu regionalnego. Aby sprostać tym wyzwaniom, Bridgestone kieruje do operatorów flot ciężarowych powiększoną gamę modeli R-Steer 001 oraz R-Drive 001. Nowe opony regionalne Bridgestone przeznaczone są do jazdy na dystansach 50-1000 km, nawet do 5% w trybie eksploatacji drogowo-terenowej. Mając na względzie okres jesienno-zimowy, wszystkie opony dedykowane na oś napędową zostały oznaczone symbolem M+S (Mud&Snow). Rozmiary 295/80R22.5 i 315/70R22.5 zostały natomiast oznakowane ikoną – wizerunkiem góry, zyskując miano opon śniegowych, w myśl rozporządzenia UE R117.02.

Obie linie produktów są także przykładami nowego, przyjaznego dla użytkowników systemu nazewnictwa opon Bridgestone. Zgodnie z tą strategią nowe nazwy wskazują na dwa najważniejsze aspekty poprawnego zastosowania produktu: na rodzaj nawierzchni (R od ang. „regional” dla opon regionalnych i H od ang. „highway” dla opon autostradowych) oraz na oś (Steer – prowadząca, Drive – napędowa oraz Trailer – naczepowa).