Oświetlenie przyszłości od Audi

Innowacyjność inżynierów Audi nie przestaje nas zaskakiwać. Tym razem na celowników ekspertów z Niemiec znalazł się system oświetlenia pojazdów. Zastosowany panel w technologii OLED zaciera granicę między funkcją oświetlania a wyświetlania.

Audi przedstawiło koncept oświetlenia pojazdów kryjący się za nazwą Swarm, który to system składa się z ogromnej liczby pojedynczych diod OLED. Zastąpienie tradycyjnych żarówek diodami OLED, którymi byłby pokryty cały tylny panel, stwarza szereg nowych możliwości.

Inżynierowie prezentują obszerny zestaw możliwości zastosowania swojego pomysłu. Zestaw diod mógłby wyświetlać szereg użytecznych informacji takich jak poziom prędkości z jaką porusza się pojazd czyostrzeżenia dla pojazdów poruszających się z tyłu. Informacje mogłyby być wyświetlane w formie ustalonych wcześniej wzorów o określonym kolorze lub według koncepcji właściciela pojazdu.

Przeciwnicy tego rozwiązania wskazują jednak, i trudno się z nimi nie zgodzić, że wprowadzenie podobnych rozwiązań na masową skalę mogłoby uczynić więcej szkód niż ewentualnego pożytku – migoczące na karoserii światła rozpraszałyby kierowców, zamiast im pomagać.

Swarm jest pierwszą i znajdującą się we wstępnej fazie projektowania koncepcją pojazdów, których powierzchnia pokryta ma być diodami w technologii OLED. Jak prognozują przedstawiciele Audi, w przyszłości nie tylko tylny panel, ale i cały pojazd mógłby zostać pokryty płaszczyzną stworzoną z diod OLED, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Być może część karoserii mogłaby być też wykorzystywana jako powierzchnia reklamowa.

A tu możemy zobaczyć rozwiązanie w akcji:

[youtube id=”cnQRTvwuE8k” width=”620″ height=”360″]