Full Service Leasing sposobem na optymalizację kosztów

Wynajem długoterminowy ułatwia przedsiębiorcom funkcjonowanie w kryzysie. W trudnych czasach kluczowe znaczenie ma minimalizacja ryzyka związanego z zarządzaniem firmą, w tym również flotą aut służbowych. FSL to obecnie najpopularniejsza forma wynajmu, obejmująca ponad 80% polskiego rynku CFM.

FSL pozostaje najdynamiczniej rozwijającym się produktem oferowanym przez firmy Car Fleet Management. Z danych PZWLP za 2012 rok wynika, że już ponad 83 tys. pojazdów jest obsługiwanych przez przedsiębiorstwa CFM w pełnym zakresie.

– Obecnie kluczowe znaczenie dla firm ma minimalizacja ryzyka związanego z zarządzaniem flotą i możliwość przeniesienia go na dostawcę. Full Service Leasing jest wybierany przez klientów ze względu na kompleksowość, wygodę oraz stabilność kosztów obsługi pojazdów służbowych – mówi Artur Sulewski, dyrektor handlowy LeasePlan Fleet Management.

Niewątpliwie podstawową zaleta wynajmu długoterminowego jest brak konieczności mrożenia własnych środków finansowych. Ponadto raty stanowią koszt uzyskania przychodu, zmniejszając podstawę opodatkowania oraz poprawiając płynność finansową firmy. Jest to dla przedsiębiorców jedna z największych zachęt finansowych, w porównaniu z innymi formami finansowania, jak kredyt, czy leasing finansowy, których nie można rozliczyć w kosztach.

Druga grupa korzyści to strona operacyjna (serwisowa). Full Service Leasing daje możliwość ograniczenia kosztów każdej firmie – tak małej, jak i dużej – w pełnym zakresie. Chodzi tu nie tylko o koszty obsługi związanej z samym zarządzaniem flotą, ale – szczególnie w przypadku małych firm – także koszty księgowości, HR, jak również czas poświęcony przez dyrektora lub prezesa firmy na negocjowanie warunków kredytu czy planowanie odnowień floty.

– FSL to produkt, po który coraz częściej sięgają mali i średni przedsiębiorcy. Obserwujemy zmianę trendu cięcia kosztów za wszelką cenę, na rzecz zainteresowania usługą kompleksową, która w ostatecznym rozrachunku nie będzie generować dodatkowych wydatków. Stawiamy na stabilność kosztów i to wyróżnia LeasePlan na tle konkurencji. – mówi Artur Sulewski, dyrektor handlowy LeasePlan Fleet Management.

Według danych PZWLP  to właśnie LeasePlan w 2012 roku zarządzał największą liczbą aut w usłudze Full Service Leasing.

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów prognozuje stabilny rozwój produktu FSL w 2013 roku, a wyniki branży za 2012 rok wskazują, że obrany przez sektor CFM kierunek rozwoju usług i produktów finansowych jest jak najbardziej trafiony.

Źródło: Informacja prasowa Lease Plan