Samochodowy zestaw ratunkowy

Prawidłowe wyposażenie każdego samochodu w firmie powinno zapewnić bezpieczeństwo użytkownikowi w każdej sytuacji drogowej.

Samochodowy zestaw ratunkowyWymagane przepisami prawa obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu, na które składają się apteczka pierwszej pomocy, gaśnica czy trójkąt ostrzegawczy, coraz częściej bywa uzupełniane przez właścicieli pojazdów o dodatkowe przydatne akcesoria. Standardem stało się wożenie ze sobą takich pomocnych drobiazgów jak oświadczenie sprawcy wypadku, płyn do rozmrażania zamków, a na szybach coraz częściej pojawiają się naklejki informujące o telefonach alarmowych, pod które należy zadzwonić w celu uzyskania pomocy medycznej lub usług assistance.

Wyjściem krok na przód w kwestii zabezpieczenia kierowcy przed skutkami wszelkich nieprzewidzianych zdarzeń drogowych, jest posiadanie samochodowego zestawu ratunkowego z prawdziwego zdarzenia. Niestety w Polsce nie występują w sprzedaży gotowe zestawy, których funkcjonalność można by porównać z ofertą przygotowaną dla europejskich, a tym bardziej amerykańskich kierowców. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby skompletować taki zestaw we własnym zakresie z elementów, z których kupnem nie powinniśmy mieć żadnego problemu.

Co więc powinno znaleźć się na wyposażeniu samochodowego zestawu ratunkowego w naszym pojeździe? Odpowiedzieć na to pytanie powinien indywidualnie każdy Manager floty, który zna specyfikę poruszania się samochodami służbowymi w swojej firmie. Podpowiadamy jednak z jakich elementów powinien kompletować samochodowy zestaw ratunkowy dla swojej floty pojazdów.

 1. Latarka z kompletem zapasowych baterii. Nie trzeba chyba opisywać sytuacji, w których latarka może być zbawiennym przedmiotem dla każdego kierowcy.
 2. Przewody rozruchowe. Czasami, zwłaszcza w okresie zimowym, stają się one jedynym ratunkiem dla właściciela pojazdu. Jeżeli nie obawiamy się kondycji własnego akumulatora to możemy kiedyś wspomóc napotkaną na drodze osobę.
 3. Kombinerki. Są tysiące powodów, dla których obecność tego narzędzia może okazać się cenna.
 4. Śrubokręt wielofunkcyjny (z wymiennymi końcówkami).
 5. Zestaw kluczy nasadowych. Klucze znajdujące się w komplecie zapasowym nie pomogą gdy trzeba będzie odkręcić coś pod maską samochodu.
 6. Zestaw kluczy imbusowych. W zasadzie w samochodzie nie występują mocowania na śruby z tego rodzaju gwintem, ale zestaw ratunkowy powinien charakteryzować się szeroką gamą możliwości.
 7. Nóż. Najlepiej prosty scyzoryk szwajcarski wyposażony w kilka ostrzy i zestaw pomocnych akcesoriów.
 8. Komplet zapasowych bezpieczników. Rozwiązanie dla bardziej zaawansowanych użytkowników samochodów. Zawsze jednak możemy poprosić o pomoc innego kierowcy, który będzie mógł pomóc w wymianie przepalonego bezpiecznika.
 9. Kilka metrów mocnej linki.
 10. Skrobaczka do szyb.
 11. Odblaskowa kamizelka ostrzegawcza. W Polsce nie jest to element obowiązkowego wyposażenia pojazdu lecz na zachodnich autostradach brak kamizeli może skończyć się mandatem. Bez nałożonej kamizelki nie możemy opuścić samochodu na autostradzie.
 12. Flara ostrzegawcza. Nietypowy element lecz bardzo pomocny w sytuacjach prawdziwego zagrożenia. Potrafi oświetlić otoczenie, ostrzec innych kierowców i naprowadzić pomoc w warunkach ograniczonej widoczności.
 13. Koc. Zapewnia możliwość okrycia się i utrzymania ciepłoty ciała w przypadku unieruchomienia pojazdu i przymusowego postoju w mroźną pogodę.
 14. Zestaw do nadmuchiwania opon. Czasami jedno koło zapasowe może nie wystarczyć. Dobrze jest posiadać możliwość alternatywnej naprawy dziurawej opony.
 15. Papierowe ręczniki jednorazowe. Brudne ręce, brudne przewody – jest wiele rzeczy, które możemy chcieć oczyścić lub wytrzeć do sucha.
 16. Rolka srebrnej taśmy klejącej. Powszechnie stosowana do szybkich, doraźnych napraw wszędzie tam, gdzie potrzebne jest szybkie, mocne i odporne na wilgoć łączenie, bądź uszczelnienie elementów.
 17. Długopis i notes.
 18. Rękawiczki robocze (ocieplane). Zmiana koła w samochodzie przy minusowej temperaturze może okazać się nie lada wyzwaniem jeżeli nie będziemy posiadali wystarczającej ochrony dla naszych dłoni.
 19. Czapka. Utrata ciepła z organizmu zachodzi głównie przez skórę głowy. Jeżeli ogrzewanie w naszym samochodzie zawiedzie lub gdy będziemy musieli się od niego oddalić to lepiej zaopatrzyć się w dodatkową warstwę ochronną dla naszej głowy.
 20. Baton wysokoenergetyczny o długim terminie przydatności do spożycia. Może pomóc w kilkugodzinnym oczekiwaniu na nadejście pomocy.
 21. Butelka wody.
 22. Gwizdek. Skuteczne narzędzie służące do wzywania pomocy jak również odstraszania zwierząt.
 23. Składana saperka. W sprzedaży dostępne są składane saperki zajmujące  niewiele miejsca w bagażniku. O użyteczności tego elementu nie trzeba się rozpisywać.
 24. Płaszcz przeciwdeszczowy. Podróż pieszo poboczem drogi lub wymiana koła podczas ulewy potrafią wyziębić przemoczony organizm.
 25. Folia izolująca. Czasami możemy potrzebować materiału do uszczelnienia przestrzeń po zbitej szybie lub położyć się na czymś, żeby zajrzeć pod samochód.
 26. Lina holownicza.

Oczywiście są to tylko propozycje wyposażenia przygotowane na podstawie standardowych rozwiązań, które można spotkać na świecie. Polecamy wszystkich zainteresowanym skompletowaniem własnego samochodowego zestawu ratunkowego zastanowienie się nad tematem i dobór elementów najlepiej odpowiadających potencjalnym potrzebom.

Źródło: Fleetmanager.pl