Car Fleet Management na fali wzrostowej

Liderzy wynajmu długoterminowego z Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP), podsumowali wyniki po pierwszym półroczu br. Razem z niezrzeszonym Masterlease obejmują już prawie 81% branży flotowej. II kwartał był okresem stabilnego i umiarkowanego wzrostu – firmy członkowskie PZWLP łącznie finansowały i zarządzały 88 093 pojazdami.

W porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku, w trzech kategoriach tworzących wynajem długoterminowy PZWLP zyskał łącznie 15,6%, czyli 11 893 samochody. Po I półroczu br. w full service leasingu (FSL) były 72 472 auta, w leasingu z serwisem (LS) – 6 430, a w wyłącznym zarządzaniu – 9 191 pojazdów.

– Nasza branża skutecznie opiera się recesji. Spośród szesnastu raportujących podmiotów, dwanaście poprawiło wyniki, dwa utrzymały stan posiadania, a dwa nieznacznie straciły. Udział członków PZWLP w polskim rynku wynajmu długoterminowego to obecnie ponad 66%, a w kluczowym i najważniejszym produkcie, czyli full service leasingu, jest to 72,4%, mówi Leszek Pomorski, prezes Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów.

Łączny udział firm zrzeszonych w PZWLP – po uwzględnieniu wyników Masterlease – wyniósł 80,9% w całej branży i prawie 84,5% w FSL.

Największą w PZWLP liczbą pojazdów w wynajmie długoterminowym dysponował LeasePlan Fleet Management (16 149), który został również liderem FSL (13 506) oraz wyłącznego zarządzania (2 622). W leasingu z serwisem ponownie zwyciężył Bankowy Fundusz Leasingowy (2 903), w którego posiadaniu była również największa pojedyncza flota (1 006 pojazdów).

Źródło: Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (www.pzwlp.pl)

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) to organizacja skupiająca 17 firm, specjalizujących się w wynajmie i leasingu aut na polskim rynku fleet management: ALD Automotive Polska, Arval Service Lease Polska, Athlon Car Lease Polska, Bankowy Fundusz Leasingowy, BRE Leasing, Business Lease Poland, Carefleet, Corpo Flota, Express, Fraikin Polska, ING Car Lease, KBC Autolease Polska, LeasePlan Fleet Management Polska, Orbis Transport, Raiffeisen-Leasing Polska, VB Leasing Polska, Volkswagen Leasing Polska. PZWLP jest członkiem Związku Polskiego Leasingu.