Prosty sposób na korzystanie z systemu viaTOLL

Od 1 lipca 2011 roku, na autostradach płatnych, drogach szybkiego ruchu oraz wybranych drogach krajowych, zacznie obowiązywać elektroniczny system poboru opłat viaTOLL, który zastąpi dotychczasowe winiety.

viaBOX - urządzenie w systemie viaTOLLSystem viaTOLL będzie obowiązkowy dla pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t.

Jak działa system viaTOLL?

System viaTOLL jest oparty na technologii komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu. System ten składa się z kilku podstawowych elementów, a jego działanie najprościej można przedstawić w następujący sposób.

Nad drogami płatnymi znajdą się bramownice, wyposażone w anteny. Anteny umożliwiają komunikację między przekaźnikami a viaBOX-em zamontowanym w pojeździe. Za każdym razem, gdy pojazd (wyposażony w viaBOX) przejeżdża pod bramownicą, zostaje naliczona opłata za przejazd konkretnym odcinkiem drogi płatnej. Kierowca zostaje o tym powiadomiony pojedynczym sygnałem z viaBOX-a. Proces naliczenia opłaty przebiega w pełni automatycznie bez potrzeby redukowania prędkości pojazdu lub zatrzymywania się.

System viaTOLL będzie także działał na państwowych autostradach płatnych, a pojazdy wyposażone w urządzenia viaBOX będą mogły korzystać z wyznaczonych pasów elektronicznego poboru opłat. Gdy pojazd taki zbliży się do bramki w miejscu poboru opłat, otworzy się ona automatycznie.

Szczegóły dotyczące wdrażanego systemu, sieci dróg objętych jego działaniem oraz pojazdów obowiązanych do korzystania z urządzeń viaBOX, znajdują się w serwisie internetowym www.viatoll.pl

Rejestracja w systemie

Już od 2 maja 2011 r. rozpocznie się rejestracja użytkowników za pośrednictwem formularza ferestracyjnego dostępnego na portalu www.viatoll.pl.

Również tego dnia na wybranych stacjach BP w Polsce każdy zainteresowany będzie mógł dokonać rejestracji w systemie, założyć konto użytkownika oraz odebrać urządzenie viaBOX, które umożliwi zidentyfikowanie pojazdu w systemie i automatyczny pobór opłaty. Dokładna lista stacji BP, na których możliwa będzie rejestracja oraz formularz rejestracyjny jest dostępny na stronie: www.bpplus.pl