Początek sprzedaży Volvo FE Hybrid

Po ukończeniu zakrojonych na dużą skalę testów eksploatacyjnych, Volvo Trucks rozpoczyna sprzedaż samochodów ciężarowych z napędem hybrydowym. W czerwcu br. ruszy produkcja pierwszej seryjnej partii, liczącej około 100 pojazdów hybrydowych. Dostawy tych pojazdów do klientów w wybranych krajach Europy będą realizowane w latach 2011–2013.

Volvo FE Hybrid
Źródło: Volvo Truck Corporation

Cichsze i bardziej przyjazne dla środowiska hybrydowe samochody zużywają do 30 procent mniej paliwa. Głównym obszarem ich zastosowań będzie dystrybucja towarów i wywóz odpadów na obszarach miejskich.

– Nasze nowe Volvo FE Hybrid to niezwykły, zawansowany technologicznie samochód ciężarowy, który już obecnie wzbudza duże zainteresowanie. Nie ma wątpliwości, że zapotrzebowanie na hybrydowe samochody ciężarowe jest duże – mówi Claes Nilsson, prezes Europejskiej Dywizji Volvo Trucks.

Początkowo Volvo FE Hybrid będzie dostarczane do 13 krajów Europy. W dłuższej perspektywie ich obszar sprzedaży może zostać poszerzony o kolejne rynki. Pojazdy te będą produkowane w limitowanej serii, ponieważ nowoczesna technika hybrydowa wymaga indywidualnych rozwiązań produkcyjnych. Ciągle rozwijane są również akumulatory. Oznacza to konieczność równoległego szkolenia personelu obsługi posprzedażnej, w celu zapewnienia klientom właściwej obsługi serwisowej.

– Fakt rozpoczynania przez nas produkcji seryjnej pojazdów hybrydowych jest ogromnie inspirujący i istotny z punktu widzenia rozwoju nowych produktów, ponieważ większość samochodów ciężarowych przyszłości będzie zawierała pewne elementy techniki hybrydowej. Hybrydyzacja to z pewnością ważny element układanki, której celem jest poprawa ekonomiki paliwowej w transporcie – mówi Claes Nilsson.

Napęd hybrydowy najlepiej sprawdza się w intensywnym ruchu miejskim, wymagającym częstego zatrzymywania się i ruszania z miejsca. W celu zagwarantowania odpowiedniej jakości i użyteczności, od wiosny 2008 r. testowano nowe rozwiązanie we współpracy z kilkoma klientami Volvo. Zależnie od charakteru zadania transportowego, Volvo FE Hybrid „potrafi” zredukować zużycie paliwa i emisję dwutlenku węgla o 15 do 20 procent. W hybrydowych śmieciarkach z elektrycznym napędem mechanizmu zgniatającego oszczędności te mogą sięgnąć nawet 30 procent.

Volvo FE Hybrid jest wyposażone w równoległy układ hybrydowy, w którym silnik wysokoprężny i silnik elektryczny mogą być wykorzystywane zarówno wspólnie, jak i niezależnie od siebie. Włączanie poszczególnych źródeł mocy odbywa się automatycznie. Podczas jazdy na pierwszym biegu działa wyłącznie napęd elektryczny, zapewniający dynamiczne przyspieszenie. W kolejnej fazie ruchu układ napędowy przechodzi w tryb hybrydowy, w którym oba silniki: elektryczny i wysokoprężny, pracują w układzie równoległym, zapewniając niższe zużycie paliwa.

Co więcej, napęd hybrydowy Volvo został zaprojektowany z myślą o możliwości odzyskiwania jak największej energii podczas hamowania. Nie wymaga doładowywania ze źródeł zewnętrznych. Zastosowanie silnika elektrycznego przyczynia się również do redukcji ogólnego poziomy hałasu.

– Na ulicy samochód ciężarowy z napędem hybrydowym jest niemal bezgłośny, co jest korzystne nie tylko dla środowiska i okolicznych mieszkańców, ale także dla jego kierowcy i reszty załogi. Natężenie hałasu podczas przyspieszania jest dwukrotnie niższe, niż w konwencjonalnym pojeździe ciężarowym, wyposażonym wyłącznie w silnik spalinowy – mówi Claes Nilsson.

Hybrydowe Volvo jest napędzane 7-litrowym silnikiem wysokoprężnym o mocy 340 KM i momencie obrotowym 1300 Nm, w wersji przeznaczonej pod zabudowę śmieciarką, lub odpowiednio 300 KM i 1160 Nm, w wersji dla transportu dystrybucyjnego. Silnik spalinowy jest sprzężony równolegle z silnikiem elektrycznym o mocy 120 kW, czerpiącym energię z baterii akumulatorów litowo-jonowych najnowszego typu. Hybrydowe samochody ciężarowe, oferowane w klasie 26 t dopuszczalnej masy całkowitej, są dostępne w leasingu obejmującym pełny kontrakt serwisowy.

Źródło: Volvo Truck Corporation