Wzrost rynku Car Fleet Management w 2010 roku

W 2010 r. wartość rynku flotowego w Polsce według danych Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) wzrosła o 10,5%. W tym roku tenh trend zwyżkowy będzie trwał nadal – analizuje Tomasz Ślepowroński, dyrektor zarządzający ALD Automotive Polska.

W najbliższych miesiącach o kondycji branży CFM (ang. car fleet management) będzie decydować przede wszystkim stan gospodarki. Ewentualne załamanie się koniunktury może skutkować zmniejszeniem poziomu inwestycji firm we floty służbowych pojazdów, tak jak miało to miejsce w roku 2009. Na szczęście, polska gospodarka wydaje się być stabilna. W tym roku Bank Światowy prognozuje wzrost polskiego PKB o ok. 4%. Dlatego, mimo chwiejności koniunktury na świecie, spodziewamy się w tym roku dalszego polepszenia sytuacji finansowej polskich firm i zwiększenia wartości inwestycji we floty.

Zarówno wśród przedsiębiorców, jak i menedżerów cały czas rośnie świadomość korzyści, jakie wynikają ze stosowania wynajmu długoterminowego pojazdów. Przypomnijmy, że ta kompleksowa usługa łącząca finansowanie leasingiem i zarządzanie flotą pozwala zmniejszyć koszt firmowych aut nawet o 30%. W przypadku jej stosowania klient nie ponosi kosztu początkowego związanego z zakupem pojazdu, a płaci jedynie za jego użytkowanie w okresie wynajmu. Raty leasingowe można w sprawozdaniu podatkowym ująć jako koszt uzyskania przychodu, co pozwala zmniejszyć wielkość firmowego podatku. Usługa wynajmu długoterminowego będzie w tym roku nadal najszybciej rozwijającą się usługą dedykowaną dla firmowych flot, a wzrost liczby wynajmowanych w ten sposób aut będzie dwucyfrowy.

Źródło: ALD Automotive Polska