Doskonała końcówka 2010 dla firm CFM

Zgodnie z zapowiedziami firm członkowskich Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, czwarty kwartał 2010 roku był udanym okresem dla branży wynajmu długoterminowego. W ciągu tych trzech miesięcy PZWLP wraz z Masterlease odnotowały wzrost o 10,5%.

Firmy zrzeszone w PZWLP czwarty kwartał 2010 roku zakończyły dysponując 83.274 pojazdami w wynajmie. Oznacza to wzrost o 10,49% w stosunku do trzeciego kwartału ubiegłego (kw/kw) roku oraz 16,80% wobec podsumowania roku 2009 (r/r). W trzech głównych grupach produktów wynajmu pierwsze miejsce przypadło full service leasingowi (FSL) – 69.132 pojazdy. W leasingu z serwisem (LS) było 4.807 samochodów, a w wyłącznym zarządzaniu – 9.335. Dane podało 16 firm członkowskich Związku.

– Prognozy PZWLP na czwarty kwartał ubiegłego roku sprawdziły się w stu procentach. Naszym członkom przybyły w tym czasie 7.904 pojazdy, z czego najwięcej, bo aż 6.114, w najważniejszej kategorii – full service leasingu. Głównych przyczyn takiego ożywienia jest kilka. Nastąpiła wstrzymywana od miesięcy wymiana flot w przedsiębiorstwach, które przedłużały bieżące umowy, a zapowiadane zmiany w stawce podatku VAT dodatkowo wpłynęły na wzrost liczby kontraktów – mówi Leszek Pomorski, prezes Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów.

W kategorii FSL największą liczbę samochodów posiadał LeasePlan Fleet Management (12.875), który zajął również najwyższą lokatę w grupie wyłącznego zarządzania (2.402 pojazdy). W leasingu z serwisem pozycję lidera obronił Bankowy Fundusz Leasingowy (2.638 auta). Największą pojedynczą flotą – liczącą 1.068 samochody – dysponowała Corpo Flota. Najpopularniejszym modelem flotowym w firmach należących do PZWLP był Ford Focus.

– Ciekawie przedstawiają się dane związane z paliwem, jakim napędzane są samochody w naszych flotach. Średnio 79% pojazdów zarządzanych i finansowanych przez PZWLP to auta z silnikiem diesla, choć rozpiętość w poszczególnych firmach bywa spora i wynosi od ponad 50% do ponad 90%. Jedna piąta to silniki benzynowe. Udział aut hybrydowych lub z instalacją gazową jest znikomy i dopóki nie pojawią się przepisy promujące odpowiedzialne podejście do ochrony środowiska, nie planujemy uwzględniać ich w statystykach – wyjaśnia Leszek Pomorski.

W podsumowaniu 2010 roku, w wynajmie długoterminowym pojazdów pięć pierwszych miejsc w PZWLP zajęły firmy: LeasePlan Fleet Management, Arval Service Lease, ING Car Lease, Carefleet i BRE Leasing.

Źródło: www.pzwlp.pl